Kardiovaskulárna dirofilarioza, známa aj ako srdcová červivosť, je závažné parazitárne ochorenie. Srdcový červ (Dirofilaria immitis) je parazit psov a ostatných psovitých šeliem. Napadá tiež mačky a môže sa vyskytovať aj u mnohých ďalších cicavcov vrátane človeka. Patrí medzi hlísty, rovnako tak ako známejšie škrkavky, od ktorých sa líšia tvarom tela a vývojovým cyklom. Ochorenie je typické pre tropické, subtropické oblasti, ale aj mierne pásmo – v Európe okolo Stredozemného mora. Výskyt v strednej Európe je tiež možný a súvisí s importom a cestovaním psov práve z týchto oblastí. Dirofilaria preniká do pravej časti srdca a ciev v tesnej blízkosti. Tu vylučuje toxické metabolity, vyvoláva zápal a väčšie množstvo cudzopasníkov môže upchať pravú srdcovú komoru.
Priebeh filarióza u psov:
Tento parazit má zložitý vývojový cyklus – ako medzihostitelia figurujú drobní komáre z čeľade Culicidae. V nich sa vyvíja infekčné larvy, ktoré sa po bodnutí komárom dostanú do definitívneho hostiteľa. Definitívnym hostiteľom sú cicavce, predovšetkým psy. Najprv vývoj lariev nastáva v podkoží, následne migrujú medzi svalovými vláknami smerom k hrudnej dutine až nakoniec preniknú do cievneho systému. Tu larvy dozrievajú, rozmnožujú sa, drobné infekčné štádiá (mikrofilária) sú potom opäť nasaté komárom pri bodnutí a vývojový cyklus, trvajúci cca 6 mesiacov, sa opakuje.
Príznaky filarióza u psov:
Klinické príznaky sa odvíjajú od počtu parazita v tele hostiteľa. V počiatočnom štádiu ochorenia bývajú psy asymptomatickí, prípadne vykazujú intoleranciu záťaže, dýchavičnosť a nechutenstvo. Častým príznakom je chronický kašeľ a napadnutí jedinci môžu opakovane zvracať. Pri naťahovanom priebehu dochádza k zmenám na srdci, poruchám obehovej sústavy, poškodeniu pečene a obličiek. Okrem zrýchlenej srdcovej činnosti možno pozorovať aj anémiu, pulzáciu jugulárnej žily, úbytok na váhe a zmeny v osrstení. Diagnostika ochorenia je komplikovaná faktom, že mikrofilária môžu byť detekované v krvnom riečisku hostiteľa až po 6 mesiacoch od nakazenia. Vzorky krvi môžu byť použité ako na detekciu mikrofilárií pod mikroskopom, tak na sérologické testovanie na prítomnosť antigénu alebo protilátok.
Liečba filariózy u psov: Liečba dirofilariozy musí byť všeobecne zameraná proti infekčným larvám, cirkulujúcim mikrofiláriám a dospelým hlísticám. Používa sa vhodné anthelmintikum, žiadne však nie je účinné na všetky vývojové štádiá. Na potlačenie cirkulujúcich mikrofilárií a dospelých jedincov je vhodné navyše podanie kortikosteroidov spolu s doxycyklínom. Pre správnu funkciu srdca je tiež vhodná špeciálna diéta, napr. Hills Prescription Diét Canine K/D Early Stage, Specific CKD Heart & Kidney Support, ktoré pôsobia priaznivo na obličky a Royal canin VD Canine Early Cardiac. Dôležité je použitie antiparazitík pri cestách do južných štátov, aby sa váš pes nenakazil. Napr. Advantix spot on, ktorý okrem bĺch a kliešťov pôsobí aj na komáre.
Autor: MVDr. Jolana Fajmonová