Odčervenie psa a mačky

13. 2. 2016

Psy a mačky môžu napádať rôzne druhy parazitov, ktoré delíme na dve veľké skupiny - endoparazity (vnútorné) a ektoparazitmi (vonkajšie - lokalizujú sa na povrchu tela, najrozšírenejšie sú blchy, kliešte a svrab). Bežné odčervenie je účinné proti vnútorným parazitom ako sú škrkavky (Toxocara canis, T.cati, Toxascaris leonina), machovcami (Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum) a tenkohlavcami (Trichuris vulpis), všetci sú zástupcovia veľké skupiny oblých červov. Pôsobí aj na pásomnice ako napr. Echinococcus granulosus, E.multilocularis, druhy Taenia či Dipylidium caninum, ktorého medzihostiteľom sú blchy. K významným vnútorným parazitom psov a mačiek patrí aj prvoky ako Giardia, Isospora, Cryptosporidium, Neospora, Toxoplasma, Tritrichomonas foetus.

Akými parazitárnymi ochoreniami môžu trpieť psy a mačky?

Psy a mačky môžu trpieť naozaj obrovským množstvom parazitárnych ochorení. Z vnútorných parazitov sú najvýznamnejšie škrkavky, machovcami, tenkohlavcami, pásomnice, kokcídie a gardie. Často spôsobujú tráviace ťažkosti ako hnačka, zvracanie, nechutenstvo, chudnutie, anémiu a niektoré môžu napádať aj ostatné vnútorné orgány (pľúca, pečeň, obličky, centrálny nervový systém, ...).

Prečo je odčervenie šteniat tak dôležité? Ako často by sa malo robiť?

Viac ako 90% šteniatok sa už rodí so škrkavkami, vďaka transportu od matky cez placentu. Škrkavky sa prenášajú na šteňatá a mačiatka aj pri pití materského mlieka. Pri silnej invázii môžu spôsobiť až úhyn mláďat, preto je ich odčervenie tak dôležité. U šteniat sa môže s odčervovaním začať v 2.-3. týždni, u mačiatok v 3.-4. týždni. Opakovať by sa malo každé dva týždne až do veku 3 mesiacov, neskôr stačí odčervovať každé tri mesiace.

V akých prípadoch veterinár vykoná vyšetrenie stolice na prítomnosť parazitov?

Vyšetrenie stolice na prítomnosť parazitov sa vykonáva v indikovaných prípadoch, keď trpí pes hnačkou, vracaním alebo chudnutím z neznámej príčiny. Odporúča sa aj preventívne výkalov vyšetrenie raz ročne.

Ako vybrať vhodný prípravok proti parazitom pre psov a mačky?

Vhodný prípravok proti parazitom vám najlepšie odporučí veterinárny lekár na základe epidemiologickej situácie a koprologického vyšetrenie. Odčervovacie preparáty sú dostupné v rôznych formách - ako tabletky, ochutené tablety, sirupy, pasty alebo spot on.