Úpal psa

5. 6. 2016

Pes je na prehriatie oveľa náchylnejšie ako človek, pretože má hustú srsť po celom tele a potné žľazy iba na vankúšikoch a ňufáku. Ochladzuje sa prostredníctvom zrýchleného dýchania a naježením srsti, čím zlepší prúdenie vzduchu medzi chlpy. Taká termoregulácia, ale nemusí byť v nepriaznivých podmienkach a u starších psov dostatočná. Náchylnejšie na úpal sú najmä psy s krátkou tlamou, s náhubkom, s tmavou, zacuchanú alebo dlhou srsťou, s respiračným, kardiovaskulárnym alebo obličkovým ochorením, s nadváhou, starších psov alebo naopak šteňatá a psy bez prístupu k vode. K prehriatiu dôjde najčastejšie v aute postavenom na slnku, pri zvýšenej fyzickej aktivite, pri prechádzkach po vyhriatom betóne, pri ponechaní v nevetranej prehriatej miestnosti, pri nemožnosti schovať sa do tieňa a napiť sa.

 

Známky prehriatia:

Prehriatie sa spočiatku prejavuje výrazne červenými ďasnami a jazykom, hustými lepkavými slinami, suchou kožou a ňufákom a lapaním po vzduchu. Neskôr ďasná blednú, pes je slabý a odmieta pohyb, môže byť apatický až upadnúť do kómy. Niekedy sa objavuje krvácanie z nosa, vracanie s krvou a hnačka. Dehydratácia vedie k zhustnutia krvi, jej zrážanie, zvyšuje záťaž na činnosť srdca, čím dochádza k postupnému zlyhávaniu vnútorných orgánov. Pes zachytený v tejto fáze už môže mať aj po úspešnom vyliečení doživotné následky.

 

Prevencia úpalu psov

V teplom ročnom období by sme mali venovať zvýšenú pozornosť ochrane psa pred prehriatím. Určite ho nenechávať samého v zaparkovanom aute, pri vyšších teplotách ho nezaťažovať, umožniť mu schovať sa do tieňa alebo chladnejšej miestnosti a dbať na nepretržitý prístup k čerstvej vode. Pri pozorovaní známok prehriatia, psa umiestnime do chladu, obložíme studenými mokrými handry alebo postriekame vlažnou vodou. Umožníme mu napiť sa čerstvej vody. Ak sa nám nepodarí znížiť teplotu pod 40⁰C, bezodkladne navštívime veterinára.