Epilepsia u psov

13. 5. 2016

Epilepsia je neurologické ochorenie mozgu charakteristické opakujúcimi sa záchvatmi. Príčinou abnormálneho signálového výbojmi v mozgovej kôre môžu byť rôzne vývojové a metabolické poruchy, nádor, úraz, cievne malformácie, infekcie, blokády krčnej chrbtice, nedostatok kyslíka a mnohé ďalšie.

Známky záchvatov u psov a mačiek
Epilepsia sa môže prejavovať ako parciálne - čiastočná alebo generalizovaná. Záchvat vzniká väčšinou po jedle alebo prebudení, keď sa náhle zvýši aktivita mozgu. Jeho predzvesťou je nepokoj psa. Väčšinou trvá asi 5 minút a je nasledovaný typickým zotavovaním. Pes je unavený, dezorientovaný, často pociťuje obrovský hlad a smäd. Pri neprestávajúca záchvate hrozí kolaps a smrť. Generalizovaná epilepsia postihuje celé telo psa, pes padá na bok, trasie sa alebo má kŕče, slintá a cvaká zubami, oči má otvorené, ale vedomie je narušené, nereaguje na oslovenie. Parciálne forma je menej výrazná, pes trpí len zášklby alebo olizovaním, žuvaním, čiastočnou poruchou vedomia. Niekedy sa pes len strnulo posadí s neprítomným pohľadom, bez reakcie na okolie.

Vyšetrenie psa s epilepsiou
Pes podozrivý na epilepsiu sa celkovo klinicky vyšetrí, dôraz sa kladie najmä na vyšetrenie srdca a neurologické vyšetrenie. Možné príčiny ochorenia sa zisťujú laboratórnymi a biochemickými testami krvi a špecializovanými testy ako je MRI, CT, EEG a vyšetrenie mozgovomiechového moku.

Liečba psa s epilepsiou:
Epilepsia sa nedá úplne vyliečiť, dá sa len znížiť pravdepodobnosť záchvatov. Lieky sa musia väčšinou brať doživotne, v pravidelných intervaloch. Dávkovanie je pre každého psa individuálna, preto je nutná spolupráca a trpezlivosť majiteľa. Počas liečby sú nutné pravidelné kontroly u veterinára aj s vyšetrením krvi, pre sledovanie efektivity terapie je dobré si presne zapísať každý epileptický záchvat. K dlhodobej liečbe sa najčastejšie používa fenobarbital a bromidy, diazepam sa používa iba jednorázovo na ukončenie dlhotrvajúceho záchvatu.